Így lehetsz a nevedben is önmagad:
– Használhatom a nevemet hivatalos iratokban az anyanyelvemen?
Aki nemzeti kisebbséghez tartozik, az a nevét hivatalosan is használhatja anyanyelvén, ha az anyakönyvben is így van bejegyezve. Tehát aki magyar nemzetiségű, az mind családi, mind keresztnevét magyar nyelven, a magyar helyesírás szerint írhatja a hivatalos iratokban is (például személyi igazolvány, útlevél, jogosítvány stb.). A nőknek sem kell családi nevüket a szlovák „-ová” végződéssel megtoldani.
Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín Článok 11 | Keretegyezmény a nemzeti kisebbségek védelméről 11. Cikk |
– Mit tegyek, ha családi nevemet korábban szlovák nyelvű írásmódra változtatták, de szeretném ismét magyar alakban használni?
Erre is van lehetőség, engedély és illeték nélkül át lehet íratni a vezetéknevet kisebbségi helyesírás szerinti változatra. Az anyakönyvi hivatal ellenőrzi, megalapozott-e a kérelem, ha nem tudja ellenőrizni, megkéri a kérelmezőt, bizonyítsa, hogy a kért alak valóban létező név. A kérelmező ebben az esetben a Kormányhivatal Nemzeti Kisebbségi Főosztályához is fordulhat segítségért (pl. Kiš →Kiss).
Zákon č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku § 7 | 300/1993 sz. törvény a családi és utónevekről 7. § |
Amennyiben magyar állampolgársággal is rendelkező kettős állampolgárról van szó, a névmódosítást minden esetben engedélyezni kell. Ne feledje, ha családi nevét vagy keresztnevét megváltoztatta, ezt követően hivatalos iratait is le kell cserélnie, és a változást a hivatalokban be kell jelentenie! Ezért érdemes a névmódosítást az egyébként is esedékes okmánycsere előtti időpontra időzíteni.
Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov Článok 10 | Regionális vagy kisebbségi nyelvek európai kartája 10. Cikk |
300/1993 Z.z. Zákon o mene a priezvisku § 6 § 9 § 10 | 300/1993 sz. törvény a családi és utónevekről 6. § 9. § 10. § |
– Ha a hivatalos irataimban a családi nevem után még szerepel az -ová végződés és szeretném elhagyni, akkor mit tehetek?
Az „-ová” toldalék elhagyására nem szlovák nemzetiségű vagy más állampolgársággal is rendelkező személyek esetében van lehetőség. Magyar nemzetiségűként lánygyermekünk születésekor már eleve kérhetjük a szlovák toldalék elhagyását az anyakönyvbe történő bejegyzés során. Ha erre születéskor nem gondoltunk, később is megtehetjük, azonban ha gyermekünk elmúlt 15 éves, akkor az ő beleegyezése is kell hozzá. Házasságkötéskor a házasuló nő kérheti, hogy a megegyezés alapján választott új családi nevét toldalék nélkül jegyezzék be az anyakönyvbe. Akkor is, ha a férje szlovák nemzetiségű. Minthogy magyar nemzetiségű személy esetén engedély nélkül lehet kérni az anyakönyvi hivatalban a szlovák toldalék elhagyását, ezért külön illetéket sem kell fizetni.
Zákon č. 154/1994 Z.z. o matrikách § 16 a) ak o to požiadajú rodičia pri zápise priezviska ich dieťaťa ženského pohlavia do knihy narodení podľa § 13 ods. 1 alebo osvojitelia pri zápise priezviska osvojeného dieťaťa, ak ide o osvojenie podľa osobitného predpisu, c) ak o to požiada žena v súvislosti so zápisom rozhodnutia o zmene priezviska podľa osobitného zákona. § 19 (7) Písomnú žiadosť podľa odsekov 3, 4 a 6 môžu podať, ak ide o neplnoletú osobu, jej rodičia. (8) Na zapísanie zmeny tvaru mena a priezviska podľa odsekov 3, 4 a 6 v úradnom výpise sa nevzťahujú ustanovenia osobitného zákona o zmene mena a zmene priezviska a tento úkon nepodlieha poplatkovej povinnosti podľa osobitného zákona. | 154/1994 sz. törvény az anyakönyvekről 16. § a) a szülők a nőneműgyermekük családi nevének 13.§, (1) bekezdés szerinti születési anyakönyvbe való bejegyzésénél, vagy az örökbefogadók az örökbefogadott gyermek családi nevének bejegyzésénél kérelmezik ezt, ha az örökbefogadás külön előírás szerint történt, c) ezt a külön törvény szerinti családi névváltozásról szóló határozat bejegyzésével összefüggésben a nő kérelmezi. 19. § (7) Ha nem felnőtt korú személyről van szó, a (3), (4) és (6) bekezdések szerinti írásos kérelmet annak szülei nyújtják be. (8) A (3), (4) és (6) bekezdések szerinti családi és utónév alakváltoztatás hivatali kivonatban való bejegyzésére nem vonatkoznak a családi- és utónévváltozást szabályozó külön törvény rendelkezései és erre a cselekményre nem vonatkozik a külön törvény szerinti illetékfizetési kötelezettség sem. |
– Ha a keresztnevem a hivatalos irataimban szlovákul szerepel, és ezt nem szeretném, akkor mit kell tenni?
A keresztnevek módosításához szlovákról magyar alakra nem kell hatósági engedélyt kérni. (pl. Ladislav → László, Alžbeta → Erzsébet). Gyermeke megszületésekor magyar keresztnevet jegyeztethet be az anyakönyvbe. Ha erre a gyermek születésekor nem gondolt, később is bejegyeztetheti a magyar nevet az anyakönyvbe. Ha gyermeke már elmúlt 15 éves, akkor az ő beleegyezése is kell hozzá. Keresztneve magyarra történő javítását írásbeli nyilatkozattal annál az anyakönyvi hivatalnál kell kezdeményeznie, amelynek az anyakönyvében az Ön nevét születéskor bejegyezték. Az eljárással kapcsolatos részletes tudnivalókról, az ehhez szükséges iratokról az anyakönyvi hivatalokban tájékoztatják Önt.
Zákon č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku § 2 § 7 § 8a § 10 | 300/1993 sz. törvény a családi és utónevekről 2. § 7. § 8a. § 10. § |
Forrás, illetve további információk a kisebbségi jogokkal kapcsolatban: www.jogsegely.sk